وسایل و ملزومات سفره عقد

تعداد بازدید : 500

وسایل سفره عقد

سفره عقد یک هر یک از وسایلی که در سفره عقد قرار داده می شود معنای خاصی دارد و قرار گرفتن هیچ یک بی دلیل نیست ما در این مطلب قصد داریم وسایل مورد نیاز سفره عقد را به همراه معنای هر یک ذکر کنیم.

پهن کردن سفره عقد در اکثر شهرهای ایران مرسوم است. در سفره عقد شش ظرف قرار می گیرد که هر یک از محتویات آن ها بیانگر دعای خیری برای عروس و داماد می باشد.

نان و پنیر

نان و پنیر را به نشانه ی برکت و وسعت رزق و روزی سر سفره عقد قرار می دهند. در گذشته از نان سنگگ برای تزئین سفره عقد استفاده می کردند ولی الان هر کسی بنابر سلیقه خود از هر نانی می تواند استفاده کند.

گردو، بادام و فندق 

همانطور که می دانید گردو، بادام و فندق جزو خوراکی های مقوی محسوب می شوند و به برای توانمندی و همچنین گسترده بودن سفره عروس و داماد بر سر سفره عقد قرار داده می شود.

نبات

نبات نشانه و نماد شیرینی است و برای شیرینی پیوند عروس و داماد در سفره عقد قرار داده می شود. درضمن برای سفره عقد از اعلاترین نبات استفاده می شود.

تخم مرغ

تخم مرغ از گذشته تا به الان نماد تولد وتداوم نسل و فرزندآوری می باشد. بنابراین تخم مرغ را به نیت ادامه نسل عروس و داماد و فرزندآوری آن ها سر سفره می گذارند.

شیرینی 

در سفره عقد علاوه بر نان، پنیر، گردو، بادام، فندق، نبات و تخم مرغ، شیرینی نیز می گذارند. از شیرینی خشک و تر نیز برای آرزوی خوشبختی و شیرینی زندگی عروس و داماد استفاده می شود.

قرآن 

از کتاب خدا نیز برای طلب برکت زندگی عروس و داماد در سفره عقد استفاده می شود. معمولا قرآن روبه روی آینه قرار می گیرد.

آینه 

یکی دیگر از اجزای سفره عقد آینه است، تا با نگاه کردن در آن قلبشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و سعادتمند شوند.

خونچه نان و اسپند

خونچه به طبق هایی گفته می شود که در آن وسایل عقد را می گذارند.

شمعدان 

کنار آینه یک جفت شمعدان نیز قرار می دهند و شمع های آن را هنگام خواندن خطبه عقد روشن می کنند و در واقع با روشن کردن شمع های شمعدان، آرزوی گرما و روشنایی برای زندگی عروس و داماد می کنند.

اسپند

در مراسم عقد نیز از اسپند برای دور کردن چشم بد از وصلت و پیوند عروس و داماد استفاده می شود.

جانماز ( سجاده )

سجاده را نیز همچون قرار رو به روی آینه می گسترانند. قرار دادن جانماز سر سفره عقد نشان دهنده پایبندی عروس و داماد نسبت به اصول دین می باشد. و آرزو می شود تبرک آن شامل حال زندگی عروس و داماد گردد.

گل

همانطور که می دانید گل نماد زیبایی و نشان دهنده شادابی و طراوات است. سر سفره عقد سبد گلی قرار می دهند  تا علاوه بر زیبایی سفره عقد برای عروس  و داماد آرزوی شادابی و طراوت داشته باشند.

کله قند

یکی دیگر از ملزومات مراسم عقد کله قند است. با ساییدن کله قند بر سر عروس و داماد آرزوی بارش شادی و شیرینی بر زندگی آن ها می کنند.

عسل

از عسل نیز برای شیرین کامی عروس و داماد استفاده می شود. پس از خوانده شدن خطبه عقد عروس و داماد از دست هم عسل می خورند و این نشان دهنده این است که عروس و داماد در آینده مایه شیرین کامی یکدیگر باشند.

نقل و سکه

نقل نماد شیرین کامی و سکه برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد سر سفره ی عقد گذاشته می شود.

میوه 

سر سفره عقد میوه های رنگارنگ نیز قرار می دهند و این برای آرزوی  برخورداری عروس و داماد از نعمات رنگارنگ الهی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *