برگزاری مراسم حنابندان

تعداد بازدید : 500

مراسم حنابندان

حنابندان یکی از آیین های سنتی ایران است که یک روز قبل از مراسم عروسی در منزل پدر و مادر عروس برگزار می گردد و در واقع آخرین شب اقمات عروس در منزل پدری می باشد. البته این روزها کمتر کسی مراسم حنابندان را در منزل برگزار می کند. تالارهایی هستند که برای برگزاری مراسم حنابندان سالن جداگانه دارند چرا که تزئینات مراسم عروسی با حنابندان  متفاوت است و رنگ قرمز جزء جدایی ناپذیر جشن حنابندان است.

در گذشته دست و پای عروس را حنا می بستند ولی امروزه فقط دست عروس را حنا می بندند. در برخی از شهرهای ایران، میهمانان نیز دستانشان را حنا می بندند. در این مطلبقصد داریم به رسم و رسومات رایج مراسم حنابندان در ایران و نکات مهم برگزاری آن بپردازیم.

برگزاری مراسم حنابندان بین بیشتر اقوام ایرانی رایج است ولی حنابندان بین آذری زبانان جزو جذاب ترین مراسم ها می باشد. در گذشته مراسم حنابندان یک شب قبل از عروسی برگزار می شد ولی امروزه برخی مراسم حنابندان را 3 – 2 شب قبل از مراسم عروسی برگزار می کنند. در این مراسم خانواده داماد حنا را تزئین می کنند و به همراه کادوهای دیگری که برای عروس تهیه کرده اند به خانه پدر عروس ( محل برگزاری حنابندان ) می برند.

هزینه مراسم حنابندان

در بیشتر مناطق ایران حنابندان به صورت جداگانه برگزار می شود یعنی خانواده عروس و داماد به صورت جداگانه مراسم حنابندان را برگزار می کنند و در اواسط مراسم خانواده داماد برای عروس حنا و هدیه می آورند. البته این یک الزام نیست و ممکن است طبق توافقی که انجام می دهند فقط یک مراسم برگزار شود و میهمانان هر دو خانواده به یک مراسم دعوت شوند که در این صورت هزینه پذیرایی از میهمانان با خانواده عروس و هزینه آرایشگاه و لباس حنابندان عروس بر عهده ی داماد خواهد بود.

لباس حنابندان 

یکی از رسم و رسومات مراسم حنابندان پوشیدن لباس قرمز توسط عروس خانوم است. البته این روزها دیگر الزامی برای این کار وجود ندارد و برخی طبق سلیقه شخصی خود هر رنگ لباسی که دوست دارند به تن می کنند. در این قسمت قصد داریم مدل های مختلفی از لباس های مراسم حنابندان را جهت گرفتن ایده، در اختیارتان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *